Witaj gość

Zaloguj / Zarejestrować

Welcome,{$name}!

/ Wyloguj
polski
EnglishDeutschItaliaFrançais한국의русскийSvenskaNederlandespañolPortuguêspolskiSuomiGaeilgeSlovenskáSlovenijaČeštinaMelayuMagyarországHrvatskaDanskromânescIndonesiaΕλλάδαБългарски езикAfrikaansIsiXhosaisiZululietuviųMaoriKongeriketМонголулсO'zbekTiếng ViệtहिंदीاردوKurdîCatalàBosnaEuskera‎العربيةفارسیCorsaChicheŵaעִבְרִיתLatviešuHausaБеларусьአማርኛRepublika e ShqipërisëEesti Vabariikíslenskaမြန်မာМакедонскиLëtzebuergeschსაქართველოCambodiaPilipinoAzərbaycanພາສາລາວবাংলা ভাষারپښتوmalaɡasʲКыргыз тилиAyitiҚазақшаSamoaසිංහලภาษาไทยУкраїнаKiswahiliCрпскиGalegoनेपालीSesothoТоҷикӣTürk diliગુજરાતીಕನ್ನಡkannaḍaमराठी
Dom > Aktualności > Pojawił się układ chipowy podobny do mózgu z 8 milionami neuronów

Pojawił się układ chipowy podobny do mózgu z 8 milionami neuronów

Na amerykańskiej Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony (DARPA) e-Evangelization Summit w Detroit Intel zademonstrował swój najnowszy układ PohoikiBeach, który może symulować ponad 8 milionów neuronów. Pojawienie się systemu mimikry nerwowej wskazuje, że ludzie zrobili duży krok w kierunku „symulowania mózgu”.

Nowy system neuromorficzny zawiera do 64 układów Loihi, integrujących 132 miliardy tranzystorów, o łącznej powierzchni 3840 milimetrów kwadratowych, ponad 8 milionów "neuronów". (odpowiednik mózgów niektórych małych gryzoni) i 8 miliardów „Synaptic”. Intel powiedział, że system chipów jest wykonywany tysiąc razy szybciej niż tradycyjny procesor w zadaniach sztucznej inteligencji, a efektywność energetyczną można zwiększyć o 10 000 razy. Nowy układ scalony zapewnia ogromny postęp technologiczny w dziedzinie rozpoznawania obrazów, autonomicznej jazdy i automatycznej robotyki.

Podobnie jak neurony w ludzkim mózgu, Loihi ma cyfrowe „aksony”. do przesyłania sygnałów elektrycznych do pobliskich neuronów, a także do „dendrytów” do odbierania sygnałów, a są „synapsy” do połączenia między nimi. . Intel powiedział, że systemy oparte na tym chipie zostały wykorzystane do symulacji dotykowego wyczuwania skóry, kontrolowania protez nóg, grania w gry w piłkarzyki i innych zadań.

Dla badaczy sztucznej inteligencji, którzy eksperymentują z nowymi platformami sprzętowymi, nowy system mimikry neuronowej ma ekscytujące perspektywy. Ponadto naukowcy wykorzystują neurochipy, aby poprawić sposób, w jaki protetyka dostosowuje się do nierówności terenu i tworzyć dokładniejsze mapy cyfrowe dla pojazdów autonomicznych.

Intel przewiduje, że do końca 2019 r. Firma uruchomi system PohokiSprings zdolny do symulacji 100 milionów neuronów i 1 bilion synaps. System będzie zawierał 768 chipów i 1,5 biliona tranzystorów.