Witaj gość

Zaloguj / Zarejestrować

Welcome,{$name}!

/ Wyloguj
polski
EnglishDeutschItaliaFrançais한국의русскийSvenskaNederlandespañolPortuguêspolskiSuomiGaeilgeSlovenskáSlovenijaČeštinaMelayuMagyarországHrvatskaDanskromânescIndonesiaΕλλάδαБългарски езикAfrikaansIsiXhosaisiZululietuviųMaoriKongeriketМонголулсO'zbekTiếng ViệtहिंदीاردوKurdîCatalàBosnaEuskera‎العربيةفارسیCorsaChicheŵaעִבְרִיתLatviešuHausaБеларусьአማርኛRepublika e ShqipërisëEesti Vabariikíslenskaမြန်မာМакедонскиLëtzebuergeschსაქართველოCambodiaPilipinoAzərbaycanພາສາລາວবাংলা ভাষারپښتوmalaɡasʲКыргыз тилиAyitiҚазақшаSamoaසිංහලภาษาไทยУкраїнаKiswahiliCрпскиGalegoनेपालीSesothoТоҷикӣTürk diliગુજરાતીಕನ್ನಡkannaḍaमराठी
Dom > Aktualności > TSMC rozważa budowę fabryki 2 nm chipów w USA, ze szczególnym uwzględnieniem rynku amerykańskiego?

TSMC rozważa budowę fabryki 2 nm chipów w USA, ze szczególnym uwzględnieniem rynku amerykańskiego?

Od pewnego czasu Stany Zjednoczone nieustannie ograniczają rozwój chińskich przedsiębiorstw pod nazwą „bezpieczeństwo”, a odcięcie podaży Huawei jest typowym tego przykładem. W tym krzyżowym pożarze między Chinami a amerykańskim przemysłem technologicznym, TSMC na Tajwanie, Chiny również zostały bardzo dotknięte. Jednak ostatnie wiadomości wskazują, że TSMC przyspiesza ocenę proponowanej instalacji w Stanach Zjednoczonych w odpowiedzi na presję ze strony Waszyngtonu.

Według raportu Asian Review firmy Nikkei, TSMC dostarcza układy do amerykańskich myśliwców F-35, a także do prawie wszystkich producentów układów, takich jak Apple, Huawei, Qualcomm i NVIDIA. Dlatego rząd USA wcześniej zasugerował, że ze względów bezpieczeństwa TSMC produkuje chipy w Stanach Zjednoczonych.

Dwie osoby zaznajomione z tą sprawą stwierdziły ostatnio, że lider odlewni aktywnie rozważa utworzenie fabryki w Stanach Zjednoczonych. Nowa fabryka ma być najnowocześniejszą fabryką na świecie, produkującą bardziej zaawansowane półprzewodniki niż chipy 5 nm, które zostaną zastosowane w tegorocznym iPhonie 5G.

Raport wskazał, że propozycja utworzenia fabryk w Stanach Zjednoczonych pokazuje, że TSMC stara się złagodzić obawy USA dotyczące łańcucha dostaw wojskowych układów scalonych. Jednak w tej propozycji nadal istnieje wiele niepewności.

Przede wszystkim koszt TSMC w Stanach Zjednoczonych będzie znacznie wyższy niż na Tajwanie.

W odpowiedzi trzecia osoba zaznajomiona ze sprawą powiedziała, że ​​nie będzie możliwe osiągnięcie takich samych wysokich zysków w Stanach Zjednoczonych, chyba że klienci TSMC w USA i rząd stanowy pomogą jej znieść miliardy dolarów potrzebnych na fabrykę. Przyjmuje się jednak, że najnowsza 5-nanometrowa fabryka układów scalonych TSMC na Tajwanie będzie kosztować ponad 24 miliardy USD (w tym koszty prac badawczo-rozwojowych), co można uznać za niezwykle kosztowne.

Po drugie, geopolityka jest również czynnikiem niepewności.

Przez długi czas rząd USA martwił się ryzykiem związanym z zagraniczną produkcją wojskowych chipów. W ubiegłym roku Departament Obrony USA skontaktował się z kilkoma klientami TSMC i ostrzegł, że firmy polegające na Tajwanie mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Mało tego, w blokadzie Huawei administracja Trumpa dodatkowo ograniczyła odsetek dostawców, w tym TSMC korzystających z technologii amerykańskiej.

W odpowiedzi Su Ziyun, dyrektor Instytutu Zasobów i Przemysłu Narodowego Instytutu Badań Obrony i Bezpieczeństwa na Tajwanie, powiedział w wywiadzie: „TSMC stoi przed strategicznym wyborem, czy skupić się bardziej na rynku amerykańskim czy chińskim rynek." Ponadto Su Ziyun zwrócił uwagę, że Stany Zjednoczone martwią się możliwością, że którykolwiek z jego projektów o wysokim poziomie bezpieczeństwa chipów wpadnie w ręce Chin.

Jednak źródło znane z planów TSMC ujawniło, że firma rozważa produkcję układów 2 nm w Stanach Zjednoczonych.

Doniesiono, że TSMC stara się produkować układy 2 nm w regionach. Osoby zaznajomione ze sprawą zauważyły, że znalezienie takiej fabryki w Tajwanie w Chinach jest trudne, ponieważ Tajwanowi brakuje ziemi, elektryczności i wody, a także boryka się z rosnącymi problemami środowiskowymi. Dlatego „TSMC musi szukać produkcji zagranicznej, a także potrzebować długoterminowego planowania wykraczającego poza czynniki geopolityczne”.

Jednocześnie rzeczniczka TSMC, Nina Kao, powiedziała w poniedziałek: „TSMC nigdy nie wykluczyła możliwości założenia lub nabycia fabryki w Stanach Zjednoczonych, ale w tej chwili nie ma konkretnych planów”, powiedziała Nina Kao, że zależy to całkowicie od Żądanie klienta.

Należy zauważyć, że w 2019 r. Stany Zjednoczone stanowiły 60% przychodów 34,6 miliarda USD TSMC, podczas gdy najszybciej rozwijający się rynek Chin kontynentalnych stanowił jedynie 20%.